Praktyki w Thalasso Costa da Caparica

2017-08-07 10:03:34

Zachęcamy do lektury relacji naszych absolwentek kierunku fizjo­terapia: Ilony Vlasenko i Wiktorji Gurko, które praktykę absolwencką w ramach programu Erasmus+ odbyły w Thalasso Costa da Caparica w Portugalii.

Piękne widoki, czarujący ocean, bardzo mili, pomocni ludzie, grillowane sardynki, surfing i słoneczna pogoda - to wszystko budzi ciepłe wspomnienia o dwóch miesiącach spędzonych w Portugalii.

Praktyki odbyłyśmy w ośrodku "Thalasso Caparica".  Zabiegi w tym ośrodku generalnie dzielą się na dwie części - zabiegi Wellness (SPA, masaże relaksacyjne, zabiegi kosmetyczne, joga, pilates) oraz zabiegi terapeutyczne (głównie zabiegi z wykorzystaniem oczyszczonej i podgrzanej do 34° wody morskiej, zajęcia terapeutyczne oraz kinezyterapia w basenie, wanny wirowe, okłady z wodorostów, masaże terapeutyczne, fizjoterapia, elektroterapia, sauna oraz hammam turecki).

Codziennie z rana czekał na nas  plan dnia, na którym była zaznaczona godzina, imię pacjenta i rodzaj zabiegu oraz ewentualne uwagi. Miałyśmy okazję przeprowadzać hydrokinezyterapię w basenie z wodą morską. Pod nadzorem opiekuna wykonywałyśmy ćwiczenia, mobilizacje a także stretching w środowisku wodnym. Było to dla nas ciekawe doświadczenie, gdyż do tej pory nie miałyśmy okazji do przeprowadzenia tego typu rehabilitacji. Dodatkowo w basenie były prowadzone zajęcia grupowe.

Zaskoczyło nas to, że większość pacjentów mówiła po angielsku, więc łatwiej było z nimi współpracować. Niekiedy trzeba było używać języka portugalskiego (tych kilka słów, a jednak tak pomocnych przy pracy z pacjentem), gestów oraz mowy ciała :)

Wykonywanie masażu w Portugalii różni się od naszej szkoły masażu. Standardem są masaże terapeutyczne i relaksacyjne, trwające 30 minut lub godzinę. Na początku dość trudno było nam dostosować się do godzinnych zabiegów ale jednak dałyśmy radę :)

W wolnym czasie mogłyśmy uczestniczyć w zajęciach pilates lub jogi, organizowanych przez ośrodek Thalasso. Ciekawym doświadczeniem była joga przeprowadzona na plaży, w której brało udział ponad 50 osób. Szum fal, krople wody na skórze i zachodzące słońce...wszystko to dodało atmosfery relaksu.

Erasmus to nie tylko realizacja praktyk to także okazja poznania kultury innego kraju, możliwość zobaczenia nowych miejsc i poznania wspaniałych ludzi. Dzięki świetnej lokalizacji ośrodka Thalasso, miałyśmy 2 minuty do oceanu, mogłyśmy posiedzieć i poopalać się na tych pięknych portugalskich plażach. W wolnym czasie zwiedzałyśmy okolice i podziwiałyśmy Lizbonę - jej wąskie uliczki, brązowe dachy i azulejo (ozdobne, ceramiczne płytki).

W dni wolne podróżowałyśmy, odwiedziłyśmy między innymi Cabo da Roca - przylądek będący najbardziej wysuniętym na zachód punktem Europy; Cascais z oryginalną architekturą i pięknymi plażami; Sintrę - bardzo klimatyczne górskie miasteczko oraz Porto - jedno z najbardziej urokliwych miast Portugalii.

Portugalia to miejsce, gdzie czas płynie wolniej, wszyscy są dla siebie bardzo przyjaźni i pomocni. To dla nas nie pierwszy wyjazd zagraniczny i za każdym razem przekonujemy się, że warto odważyć się na poznanie czegoś nowego, zdobyć doświadczenie i popatrzeć na zwykłe rzeczy z innej perspektywy.

Ilona i Wiktorija