Współpraca z uczniami i studentami z Ukrainy – uwagi praktyczne

2018-04-23 08:30:31

10 kwietnia br. w III Liceum Ogólnokształcącym im, C.K. Norwida w Zamościu odbyła się konferencja „POZNAĆ INNYCH” z udziałem uczniów i nauczycieli z kilku szkół licealnych z Zamościa oraz z V LO w Chełmie.

Konferencja była kolejnym elementem realizacji prze Liceum programu “BEZ OBAWY”,  współfinansowanego z funduszu UE Erasmus +

Program ma na celu pokazanie uczestnikom jak niezwykle ważna jest otwartość na ludzi i różnorodne kultury aby dobrze funkcjonować w różnych środowiskach i miejscach do których mogą trafić. Młodzi ludzie przemieszczają się do innych krajów w celach turystycznych, edukacyjnych, zawodowych i osobistych a dobry start w nowym środowisku jest warunkiem sukcesu.  Mieszkańcy Zamościa od lat obserwują między innymi migrację wielu osób z Ukrainy. Do szkół podstawowych i średnich a także na uczelnie wyższe trafiają coraz częściej dzieci naszych sąsiadów zza wschodniej granicy.

Organizatorzy zaprosili z naszej Uczelni p. Zofię Kiełbińską – Ryń, która od początku funkcjonowania WSZiA zaangażowana była we współpracę z wykładowcami i studentami pochodzącymi z Ukrainy, aby podzieliła się swoimi doświadczeniami. Przedstawiona prezentacja na temat „ Współpraca z uczniami i studentami z Ukrainy – uwagi praktyczne”,  była okazją do przybliżenia bogatej współpracy WSZiA z licznymi organizacjami, przedsiębiorstwami i uczelniami ukraińskimi.

Uczestnicy zainteresowani byli tym jak pomagamy studentom zagranicznym zaadaptować się w Polsce, jak staramy się przełamać różnice kulturowe i pomagamy  opanować treści programowe w nowym dla nich języku. Szczególne zainteresowanie wzbudziły trudności językowe wynikające z podobnego brzmienia słów oznaczających coś kompletnie odmiennego w obu językach.

Kolejny prelegent p. Giuseppe Conti z Włoch w prezentacji „Poznać  innych, poznać Włochów” mówił na temat stereotypów w postrzeganiu Włochów przez Polaków i innych europejczyków.

Konferencja zakończyła się warsztatami  na temat „Gesty  jako forma porozumiewania się i przekazywania emocji”.