WSZiA na YouTube
Informator rekrutacyjny Studia podyplomowe Kursy i szkolenia Przetargi Media o nas Biuro Karier Kontakt

Sympozjum naukowe WSZiA

Z SERCEM DO PACJENTA I ... DO LEKARZA

"Pacjent dializowany w uzdrowisku" oraz "Z sercem do tych, którzy leczą" to hasła VIII Zamojskiego Sympozjum Naukowo - Szkoleniowego, które odbyło się w terminie 15-18 stycznia br. Organizatorami tego przedsięwzięcia były Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji oraz S.P. Wojewódzki Szpital im. Jana Pawła II w Zamościu a promotorem i inicjatorem dziekan Wydziału Fizjoterapii i Pedagogiki prof. dr hab. Krzysztof Marczewski.

Sympozjum rozpoczęło się Mszą świętą w Sanktuarium Matki Boskiej Krasnobrodzkiej. Obrady naukowców z całej Polski, specjalistów z zakresu balneologii i lekarzy różnych specjalności zaplanowano na 16 i 17 stycznia. Pierwszy dzień obrad nie bez przyczyny miał miejsce w Krasnobrodzie, mieście, które ponownie uzyskało status miejscowości uzdrowiskowej. Gościem specjalnym tej sesji była prof. dr hab. Irena Ponikowska, krajowy konsultant w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej – Uzdrowisko spełnia ogromną rolę leczniczą, profilaktyczną i rehabilitacyjną w leczeniu pacjentów z chorobami przewlekłymi. Leczenie w środowisku uzdrowiskowym często jest bardziej skuteczne od tego prowadzonego w szpitalu czy nawet w warunkach domowych – twierdzi profesor Ponikowska.

Sesję krasnobrodzką w ośrodku Energetyk prowadzili prof. dr hab. Jan Duława oraz dr hab. Andrzej Kleinrok. Wśród wybitnych naukowców tej sesji należy wymienić również prof. dr hab. dr h.c. Franciszka Kokota, prof. dr hab. Magdalenę Durlik, prof. dr hab. Krzysztofa Marczewskiego oraz dr hab Mariana Kuczerę i dr med Eugeniusza Mućka. Podczas spotkania zabrał głos również burmistrz Krasnobrodu Janusz Oś. Obradom towarzyszyła wystawa prac przygotowana przez młodzież z Państwowego Liceum Plastycznego w Zamościu.

17 stycznia pierwszą sesję w sali konferencyjnej zamojskiej Starej Elektrowni, prowadzili prof. dr hab. Franciszek Kokot wraz z dr hab. Marianem Kuczerą. Druga sesja odbyła się pod przewodnictwem prof. dr hab. Magdaleny Durlik i prof. dr hab. Mariana Klingera. Sesję trzecią „pod specjalnym nadzorem” prowadzili: prof. dr hab. Witold Bartnik i prof. dr hab. Marek Bolanowski. Sesji dla zapracowanych lekarzy przewodniczyli prof. dr hab. Barbara Skrzydło-Radomańska i dr hab. Tomasz Irzyniec. Referaty dotyczyły lekarzy, którzy w obliczu choroby sami stają się pacjentami. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. dr hab. Marian Klinger, prof. dr hab. Ryszard Grenda, prof. dr hab. Andrzej Czernikiewicz, dr hab. Andrzej Kleinrok, prof. dr hab. Marek Bolanowski, dr hab Tomasz Irzyniec, prof dr hab Waldemar Kuczyński. Gościem sesji był Andrzej Mielcarek, dyrektor S.P. Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II. Zamojską sesję zakończył występ zespołu Winchester 2005 na czele z prodziekanem Januszem Skwarkiem.

Monika Mroczek
Małgorzata Bzówka