Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji
w Zamościu

ul. Sienkiewicza 22, 22-400 Zamość
email: poczta@wszia.edu.pl    spis telefonów »
Informacja: Wykorzystanie ciasteczek na stronach w domenie wszia.edu.pl więcej »
ENG UA
Wirtualna Uczelnia WSZiA
Wirtualna Uczelnia
Portal
Portal Informa- cyjno - Edukacyjny
Poczta
Poczta
WSZiA
OPAC
Katalog
OPAC
Biuletyn Informacji Publicznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu
Biuletyn Infor-
macji Publicznej
WSZiA na Facebook
WSZiA
Facebook
Informator rekrutacyjny Studia podyplomowe Centrum Szkoleń i Karier Biblioteka Erasmus+ Kontakt

Biuletyn Informacyjny Nasze Forum

Nasze Forum Nr 55

Nasze Forum 55

15 berełek z rąk rektora dra inż. Jana Andreasika otrzymali absolwenci dwóch Wydziałów: Zarzą­dzania i Administracji oraz Fizjoterapii i Pedagogiki podczas inauguracji roku akademickiego 2013/14, 9 października br. w Collegium Novum przy Sienkiewicza 22a. To szczególne wyróżnienie otrzymują absolwenci, których praca dyplomowa jest innowacyjna i oceniona przez komisję na 5.
Sporo jest osób, które bronią swoją pracę dyplomową na najwyższą ocenę, ale oczywiście berełko jest szczególnym wyróżnieniem dla absolwenta. Stąd dodatkowe kryterium, czyli średnia z całego toku studiów przynajmniej 4,5 – informuje dr Janusz Skwarek, dziekan Wydziału Fizjoterapii i Pedagogiki. (tekstu pochodzi z artykułu: Zmiana strategii)

Pobierz PDF →

Nasze Forum Nr 54

Nasze Forum 54

Jak mierzyć jakość kształcenia studentów? Zapewne jest kilka kryteriów. Niewątpliwie kryteria te uwzględnia Minister Nauki i Szkolnictwa Wyż sze go przyznając co roku stypendia za wybitne osiągnięcia w nauce. Uzyskanie takiego stypendium jest bardzo trudne. Wystarczy powiedzieć, że na 1 milion 800 tysięcy studentów w Polsce w tym roku akademickim uzyskało je 970. To oznacza, że takie stypendium uzyskuje co 1850 polski student (tylu jest studentów w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu). A jak zwiększyć szanse na uzyskanie takiego stypendium siedmiokrotnie? Należy studiować w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu. Na ten rok akademicki Pani Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznała studentom zamojskiej uczelni 7 stypendiów i jest to najwięcej wśród uczelni niepublicznych w Polsce. W województwie lubelskim stypendia przyznano 50 studentom z 8 uczelni, a więc co 7 pochodził z WSZiA.
(tekstu pochodzi z artykułu: Najlepsza uczelnia niepubliczna w Polsce)

Pobierz PDF →

Nasze Forum Nr 53

Nasze Forum 53

- Można być w małym mieście Europejczykiem i w dużym mieście prowincjuszem - tymi słowami dr Wergiliusz Gołąbek, prorektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wyraził uznanie dla dokonań zamojskiej uczelni.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu (jak niektórzy przyznają - mieście idealnym do studiowania), 10 października, uroczystą inauguracją, rozpoczęła 16. rok swojej działalności.

Ponad 500 studentów pierwszego roku rozpoczęło studia na siedmiu kierunkach kształcenia: administracji, finansach i rachunkowości, budownictwie, fizjoterapii, pielęgniarstwie, pedagogice oraz bezpieczeństwie wewnętrznym. Ten ostatni z wymienionych, to nowość w ofercie edukacyjnej studiów I stopnia.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęła Msza Św. w kościele św. Katarzyny koncelebrowana przez księdza biskupa ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej dra Mariana Rojka. W homilii duszpasterz nawoływał do właściwego zarządzania swoimi talentami. Mądrość i wiedza na każdym poziomie, niezależnie studenta czy nauczyciela akademickiego, ma służyć drugiemu człowiekowi. Prawdzie i dobru, gdyż nie ma żadnego działania bez konsekwencji.

Podczas drugiej części inauguracji, w Centrum „Synagoga” reprezentanci studentów I roku uroczyście złożyli ślubowanie na sztandar uczelni. Odebrali z rąk dziekanów wydziałów legitymacje studenckie. A przez rektora uczelni dra Jana Andreasika zostali pasowani na studentów pierwszego roku.

Pobierz PDF →

Nasze Forum Nr 52

Nasze Forum 52

Gorące pozdrowienia z Malezji!
Jeszcze parę miesięcy temu byłam studentką Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji, a już teraz jestem w odległości ponad 10 000 km od Zamościa.

Wyjechałam do Malezji dzięki największej stu­denckiej organi­zacji na świecie – AIESEC (Komitet Lokalny w Lublinie przy UMCS). Przeszłam przez rekrutację i zaczęłam szukać sobie praktyki biznesowej za granicą. Od samego początku chciałam wyjechać do Azji i udało mi się! Malezja – to cudowny i piękny kraj, w którym mam możliwość poznania równocześnie trzech kultur: malezyjskiej, indyjskiej i chińskiej. Ponadto, przez cały rok tu jest lato, 30 stopni. Jedzenie jest tanie i po prostu rewelacyjne. Zdecydowana większość Malezyjczyków mówi po angielsku, co bardzo ułatwia życie. Generalnie, ludzie są bardzo mili i tolerancyjni.

... fragment pozdrowień Mariany Smoliarchuk, absolwentki administracji w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu

Pobierz PDF →

Nasze Forum Nr 51

Nasze Forum 51

ZAMIAST "OD REDAKTORA NACZELNEGO" Muszę/powinnam (opcja do wyboru) z komórki usunąć dwa numery telefonu. Pierwszy jest do Madzi Sagan. Drugi do Andrzeja Świcia. Ciągle jeszcze tego nie zrobiłam. Chociaż już wiem - oboje nie odbiorą mojego telefonu.

Promyczek
Zawsze jak spotykałyśmy się na korytarzu – nieważne na Akademickiej czy na Sienkiewicza - Madzia była ciągle w ruchu, jakby chciała dogonić czas. Biegała po schodach i opowiadała o swoich studentach. Zawsze z szelmowskim uśmiechem i tym błyskami w oczach – że nie ma rzeczy niemożliwych.
Przygotowujemy się do meczu w siatkę. Gramy dla Kuby, studenta z Lublina chorego na mukowiscydozę. Dzwonię do Magdy i nakłaniam ją do zagrania – jako godnego reprezentanta kadry akademickiej. To nie byle jaki mecz – kadra kontra studenci.
- Oczywiście, że zagram. Ale wiesz, że ja nie umiem grać w siatkę – słyszę w słuchawce – ha, studenci tym bardziej przyjdą, bo będą mieli z kogo się pośmiać. Zagrała i jeszcze jak zagrała.
- Wchodzę w to – mówiła jak trzeba było pomóc – zabiorę ze sobą Jasia (synek Madzi). I tak było za każdym razem. Nie marudziła, nie spazmowała – że nie ma czasu i się zastanowi, bo ma sto tysięcy swoich, ważnych spraw do załatwienia. O tym, że robiła tak wiele dla dzieciaków, wszyscy dowiedzieliśmy się już po jej śmierci.
Nie jestem w stanie pojąć, że tak młoda osoba myślała o swoim pogrzebie. Musiała o tym myśleć, gdzieś kiedyś wyraziła życzenie, które rodzina przekazała uczestnikom pogrzebu. Madzia nie chciała kwiatów. Pieniądze przeznaczone na kwiaty miały zostać przekazane na pomoc dla dzieci. To było w stylu Madzi i nikogo to nie zdziwiło. W hołdzie Jej pamięci, studenci zorganizowali zbiórkę darów w ramach akcji Radia Lublin „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. W tym roku wyjątkowo Madzia już nie mogła w niej uczestniczyć.

Siła
W 1999 roku w Częstochowie – na moim pierwszym zjeździe dziennikarzy akademickich - przywitał się podając mi rękę – Ee, to ty jesteś nasza, skoro z Zamościa. Dziesiątki jeśli nie setki przegadanych godzin – tych służbowych i tych prywatnych. Nie tylko mówił – umiał także słuchać. Zawsze spokojnie i jakby od niechcenia a równocześnie z ogromną uwagą (taki sobie paradoks). Andrzej, gdy zabierał głos, na jakimkolwiek forum, cichły dysputy. Wiadomo było, że jeśli zdecydował się zabrać głos, to było to coś ważnego. Podczas wyjazdów służbowych, m. in. na zjazdy dziennikarzy akademickich, pytałam – co ma w swojej walizce?
Targał ze sobą „coś” czarnego, zawaliście ciężkiego – i to niezależnie od tego czy wyjeżdżał na dwa dni, czy na dwa tygodnie. Jak to co mam? – zagadkowo się uśmiechał - szczoteczkę i żelazko. I niezawodnie – kilka egzemplarzy ostatniego wydania „Forum Akademickiego”.
- Masz godzinę na wysłanie maila – jedziemy razem do Brukseli – przyjęłam to jako pewnik. Skoro mówił to Andrzej. Do Zamościa przyjeżdżał także jako juror konkursu "Co w szkole piszczy?" Gratulował pomysłów młodym adeptom dziennikarstwa. Dzwonił do mnie wiele razy powtarzając – Nie jest łatwo oceniać czyjąś pracę. Może dałem za mało punktów... - miał wątpliwości. Na ostatnią edycję nie dojechał – coś pilnego, w Warszawie, siła wyższa... wysłał smsa, że lody zjemy w innym terminie.
- Ten nieformalny był naprawdę wyjątkowy – dziękował mi za organizację spotkania dziennikarzy akademickich w czerwcu br. w Zamościu. "Niedźwiedzi", braterski uścisk. Był wyjątkowy. Dla nas obojga – ostatni. Pobierz PDF →

Małgorzata Bzówka
Redaktor naczelny "NASZE FORUM"

Nasze Forum Nr 50

Nasze Forum 50

NASZE FORUM - biuletyn informacyjny Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji to szczególnego rodzaju kronika naszej uczelni. Relacje z aktual­nych wydarzeń, wywiady i artykuły na temat edukacji i regionu. Pierwszy numer został wydany w marcu 1998 r. Pięćdziesiąty - w październiku 2011 r.

   Drodzy studenci! Od Was i od nas, kadry i wszyst­kich pracowników, od naszej wspólnej mądrości, naszej pracowitości i pasji, na ile potrafimy się wzajemnie zrozumieć, porozumieć i współdziałać, zależy wiele. Dziś stawiamy pierwszy krok. Wasze sukcesy będą sukcesem szkoły. Wasze porażki - oby ich było jak najmniej - będą naszą wspólną porażką: Z przemówienia Rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu, profesora Stefana Pastuszki podczas I inauguracji roku akademickiego 6 grudnia 1997 r.

Te sukcesy studentów i uczelni skrzętnie rejestrowaliśmy przez 13 lat. Skład redakcji i współpracowników zmieniał się w tym czasie wielokrotnie. Tysiące tekstów i tysiące godzin spędzonych nad przygotowaniem kolejnych numerów skłaniają do wielkich, serdecznych podziękowań wszystkim, którzy się przyczynili do rozwoju gazety. Nie chcę nikogo wymieniać z nazwiska i imienia, bo boję się, że kogoś pominę i to nie ze złośliwości a raczej roztargnienia.

Szczególnie jednak chcę podziękować jednej osobie. Na parkingu przed Urzędem Wojewódzkim w Zamościu spotykam wicekanclerza uczelni Janusza Różyckiego. Spieszy się na jakieś spotkanie. - Zapraszam do współpracy. Będzie Pani robić gazetę uczelni. I proszę się długo nie zastanawiać: uśmiechnął się do mnie wsiadając do samochodu. Długo się nie zastanawiałam - w  październiku 1998 roku przygotowałam pierwszy swój numer gazety. Pobierz PDF →

Małgorzata Bzówka
Redaktor naczelny "NASZE FORUM"

Nasze Forum Nr 49

Nasze Forum 49

Nasze Forum w Brukseli: Małgorzata Bzówka, redaktor naczelny biuletynu informacyjnego uczelni NASZE FORUM (również konsultant PIE Europę Direct w  Zamościu) uczestniczyła w wizycie studyjnej dla dziennikarzy akademickich w  Brukseli w dniach 28 lutego - 2 marca br. W gronie zaproszonych (ponad 20 czasopism z całej Polski) była to jedyna gazeta działająca w uczelni niepublicznej. Zapoznanie przedstawicieli gazet akademickich z problematyką Unii Europejskiej było jednym z elementów przygotowań do prezydencji Polski.

Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo -sprawujące Prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. 1 lipca 2011 roku Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. (Pobierz PDF)

Małgorzata Bzówka

Nasze Forum Nr 48

Nasze Forum 48

Do niedawna byłam przekonana, że Internet to wielki, ale potrzebny śmietnik, z którego zasobów warto korzystać. Mój syn na wiele zadawanych pytań odpowiada pytaniem "A jest w Internecie?". Jeśli jest, to znaczy, że wszystko gra. Zresztą rzadko można odpowiedzieć – nie ma – szukaj, ale banał, w książce. Drugi syn, uskutecznię prywatę, student pierwszego roku. Bez książki ani rusz. To jego pasja, mimo cudów internetowych, e-booków i takich tam.

Obaj natomiast spotykają się w jednym miejscu, a nawet dwóch – nk.pl i facebook.com. Z lekką przewagą na rzecz tego drugiego. No i zaczęło się... Portale społecznościowe i związana z nią strategia marketingowa, jakieś bliżej nieokreślone "forumy", fankluby, grupy, podgrupy itd. Wkraczamy w nową erę komunikacji i walki o klienta, konsumenta, hm...studenta? Wielkie koncerny już zrozumiały i wykorzystują siłę wyżej wymienionych a zapewniam, że lista jest ich dużo dłuższa. Małe i średnie, w tym również branża edukacyjna zaczyna intensywnie się tym interesować.

Mam nadzieję, że w tym wszystkim nie stracimy z pola widzenia – tego tam, jak on się nazywa, no wysyłałam do niego maila, rozmawiałam na gadu gadu i skype, o! przypomniałam sobie – człowieka. (Pobierz PDF)

Małgorzata Bzówka

Nasze Forum Nr 47

Jesień wcale nie musi oznaczać stresów i depresji

Nasze Forum 47

Może oznaczać początek czegoś wyjątkowego i nowego. Czy rozpoczęcie studiów, wejście w nowe środowisko, poznanie nowych, ciekawych ludzi nie jest ekscytującym doświadczeniem? Oczywiście, że jest. Ten numer pełen jest nowych doświadczeń. W Finlandii, Niemczech, Belgii, Włoszech i  Turcji. Wszyscy z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu - studenci i absolwenci. Ci, którzy skorzystali lub korzystają z możliwości i  propozycji uczelni. Czasami, jak napisał któryś ze stypendystów, "trzeba być w  odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie i podstawa nie narzekaj daj sobie pomóc".

Niż demograficzny dosięgnął uczelnię i chociaż liczba studentów ogółem nie zmieniła się ze względu na zainteresowanie studiami podyplomowymi – nastroje minorowe. Sukces ma wielu ojców, porażka zwykle jednego niechcianego ... To właśnie w takich sytuacjach widać czy firma jest silna, zbudowana na solidnych podstawach czy pracownicy umieją się zjednoczyć, wspólnie pracować, walczyć o..., może zabrzmi to strasznie dramatycznie, ...przetrwanie? Czy zdamy ten egzamin?

14. inauguracja roku akademickiego - całkiem spory bagaż doświadczeń, dokonań, pracy, której nie da się przekreślić jednym pociągnięciem, jednym niesprawiedliwym osądem czy mniejsza... Miało być przecież optymistycznie.

Let’s do it a czas pokaże co z tego wyniknie. (Pobierz PDF)

Małgorzata Bzówka

Nasze Forum Nr 46

Nasze Forum 46

Czas przygotowania gazety wydłużył się nieco, ale ci co siedzą w branży wiedzą doskonale, że kwartalnik również przygotowuje się przez tydzień. Numer powiększony o kolejną składkę, bo newsów sporo i dużo się dzieje w uczelni. Na łamach witam już naszą absolwentkę Halinę Krysuyk, która przygotowała wywiad ze studentami tureckimi (w wersji angielskiej). Wśród tekstów polecam reportaż Moniki Popławskiej na temat II Spartakiady w Kielnarowej. Zauroczona atmosferą, ludźmi oraz huczącymi silnikami informuję, że pod patronatem naszego rektora dr inż. Jana Andreasika na początku lipca odbył się nocny rajd motocykli zabytkowych. Polecam imprezę, bo ładuje akumulatory i inspiruje do podejmowania największych wyzwań. (Pobierz PDF)

Małgorzata Bzówka

Nasze Forum Nr 45

Nasze Forum 45

Ja jeszcze zamierzam poszusować na stokach chociażby Słotwin, nart jeszcze nie schowałam. Dobra, dobra żartowałam. Po długiej, mroźnej zimie - wiosna Panie Sierżancie!

A jak to z wiosną bywa - same zmiany. Przygotowujemy trzy nowe kierunki kształcenia i niemal na prawie każdym kierunku - nowe specjalności. Już u progu słychać tupot pierwszych studentów - pielęgniarstwa oczywiście.

Gościmy przemiłych studentów tureckich a w Bolu grasują nasi studenci fizjoterapii. Współpraca międzynarodowa rozwija się bardzo dynamicznie - nasi informatycy jadą do Austrii. Przygotowujemy się do rekrutacji, ale wszyscy są dobrej myśli. Pracujemy na sukces uczelni - każdy u siebie na swojej półeczce. Jest całoroczny trud, a nie tylko krótkoterminowy zryw rewolucyjny. Więc musi być dobrze. Czego sobie i wszystkim czytelnikom Naszego Forum życzę. (Pobierz PDF)

Małgorzata Bzówka

Nasze Forum Nr 44

Nasze Forum 44

Dużo ekonomii i kryzysu w tym numerze gazety. - Pani, jaki kryzys? Świniak po podwórku biega, parę kur - jeść jest co i ludzie dobrzy - powiedziała mi mądra kobieta na wsi. Czyli nas kryzys nie dotyczy, bo u nas był zawsze i nauczyliśmy się w nim funkcjonować. A za pasem święta.

Składam wielkie podziękowania wszystkim studentom, którzy zaangażowali się w zawody boccia i jeszcze będą działali w XVIII Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mit o tym, że studenci nic nie robią, został obalony.

Po depresji jesiennej - tekstów było co nie miara, gdzieniegdzie były upychane lewym kolanem - koniecznie muszę to zmienić w kolejnym wydaniu. Wielkie dzięki za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu numeru świątecznego. Prawdopodobnie do pracy zmobilizował śnieg i lekki mrozik.

Na okładce uśmiechnięci studenci w czerwonych czapkach - niech to będzie zwiastun kolejnego dobrego roku dla naszej uczelni. A czytelnikom Naszego Forum - samych dobrych dni i dobrych ludzi na swojej drodze. (Pobierz PDF)

Małgorzata Bzówka

Nasze Forum Nr 43

Nasze Forum 43

Jesienna depresja to jest najgorsze co może być. Nastawić się na coś, co później nie spełni naszych oczekiwań. Taki "Dom nad rozlewiskiem" - kompletna klapa - oczywiście myślę o filmie. Mam nadzieję, że październikowy numer gazety, wydany z lekkim poślizgiem, spełni oczekiwania Czytelników. Raz do roku, zwykle właśnie w tym czasie, co jest chyba symptomatyczne, zastanawiam się dla kogo jest ta gazeta. Dlaczego? Zaczynając zbierać do niej materiały miałam dosłownie dwa - czytaj "dwa" teksty, nie mojego autorstwa. Ale te moje rozterki to tylko jesienna depresja ... Numer 43 oddaję w godne ręce, przede wszystkim studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Polecam tekst młodej dziennikarki z ogromnym potencjałem - Moniki Popławskiej "Jedna na milion". Mieszanka wybuchowa reportażu i czegoś, czego nie potrafię nazwać. O tej dziewczynie, studentce fizjoterapii zresztą, jeszcze usłyszymy. (Pobierz PDF)

Małgorzata Bzówka

Nasze Forum Nr 42

Nasze Forum 42

Jak wybrać uczelnię? Podział na złą i dobrą jest jak najbardziej wskazany, ale jak wśród kilkuset uczelni publicznych i niepublicznych, znaleźć tę która spełni nasze oczekiwania? Z wyborem kierunku - jest mniejszy problem. Co mnie fascynuje, czym się interesuję, co jest moją pasją, co chciałbym robić? Jeśli nie mamy problemu z odpowiedzią na te pytania to znaczy, że i z wyborem kierunku - problemu nie będzie. A jak wybrać uczelnię? Pierwszym kryterium wyboru na pewno powinny być akredytacje. Państwowa Komisja Akredytacyjna, organ kontrolny Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego kontroluje na uczelniach kierunki. Sprawdza jakość kształcenia, weryfikuje programy, kadrę, pyta studentów czy są zadowoleni z prowadzenia zajęć, ocenia infrastrukturę. Efekty tej kontroli umieszczane są na stronie internetowej www.pka.edu.pl. Na pewno warto zajrzeć na tę stronę i sprawdzić czy wybrany kierunek jest oceniony przez PKA pozytywnie.

Gorzej jeśli ma ocenę warunkową - co oznacza, że nie wszystko jest organizowane zgodnie ze standardami. Ocena negatywna jest równoznaczna z zawieszeniem kształcenia na tym kierunku. Kierunek może również uzyskać ocenę wyróżniającą, co oczywiście oznacza, że taką uczelnię warto wybrać. Dzisiejszy pracodawca jest niezwykle wymagający dla swoich potencjalnych pracowników. Zwykle wymaga młodego wieku i dużego doświadczenia, znajomości kilku języków obcych (jeden to już standard niezależnie od zajmowanego stanowiska). Dlatego należy koniecznie wybrać uczelnię, która umożliwia naukę języków obcych i organizuje międzynarodowe egzaminy językowe. Warto sprawdzić czy uczelnia, do której się wybieramy organizuje praktyki, w tym również te zagraniczne. Czy posiada Kartę Erasmusa i ma wdrożony system ECTS (Europejski System Transferu Punktów), dzięki czemu może swoich studentów wysyłać na studia i praktyki zagraniczne. Zdobycie doświadczenia zawodowego w firmie zagranicznej z dobrymi referencjami to zapowiedź świetnie się zapowiadającej kariery zawodowej. Wizyta w uczelni podczas Dnia Otwartego może również dostarczyć informacji na temat jak szkoła funkcjonuje - czy działają koła naukowe, samorząd i organizacje studenckie? Czy uczelnia organizuje konferencje i seminaria naukowe? Najlepszym świadectwem dobrej uczelni są sami studenci - warto posłuchać ich opinii. A tego typu impreza jest idealnym miejscem na tego typu spotkania i rozmowy. (Pobierz PDF)

Małgorzata Bzówka

Nasze Forum Nr 41

Nasze Forum 41

Na pytanie – no jak tam? Uśmiecham się szczerze, bo wszystko w porządku. Pracy bardzo dużo z lekką nutką zadowolenia. Wyjazdy, spotkania, warsztaty. Tu zielona Ukraina – tu Bruksela a tam Portugalia. Studenci chętnie wyjeżdżają promując uczelnię, pracownicy chętnie promują uczelnię jeżdżąc po całym województwie i nie tylko. W gronie niezawodnych współpracowników gazety mogę bez zbędnych ceregieli powitać Aleksandrę Nizioł i księdza Czesława Galka. Po raz pierwszy te nazwiska pojawią się w stopce redakcyjnej. Niech zapał ww wspomnianych udzieli się tym, którzy już w niej widnieją. To taki "zajączek" wielkanocny! Projekty, projekty i projekty... Unia napędza rozwój - ponoć wzmacnia lub będzie wzmacniać potencjał intelektualny również naszej uczelni. Niech wzmacnia... i jeszcze gdyby w jej mocy było, żeby przestał padać śnieg... (Pobierz PDF)

Małgorzata Bzówka

Nasze Forum Nr 40

Nasze Forum 40

Każdego dnia tworzyć nową jakość - brzmi to prawie jak hasło z minionej epoki. Ale pytanie - czy nie dlatego żyjemy, żeby ciągle i wciąż tworzyć nowe wartości, nowe pomysły,... nowe życie. Od Nowego Roku, dlatego wszystkim czytelnikom NF, życzę tworzenia "nowego". Nowej karty swojej historii - ciekawej, pełnej emocji i serca oraz dobroci dla ludzi. Dla naszych kandydatów na studia również tworzymy coraz nowsze, ciekawsze propozycje - kierunków, specjalności, możliwości samokształcenia. A ostatnio nawet portalu. Portal Przyjaciół Uczelni, bo taką nazwę otrzymał, jest propozycją dla przyszłych studentów. To portal informacji na temat uczelni, ale skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. To uczeń po właściwym zalogowaniu się będzie uczestniczył w różnych przedsięwzięciach proponowanych przez naszą szkołę. Tym samym będzie zbierał punkty, które w konsekwencji mogą oznaczać np. zwolnienie z opłat wpisowego. To tak naprawdę rodzaj zabawy, w której uczestniczy uczeń a pośrednio także i jego szkoła. Uczeń zbiera punkty - szkoła pnie się w rankingu. W marcowym numerze – dużo więcej, bardziej precyzyjnych na ten temat informacji.

Małgorzata Bzówka

Nasze Forum Nr 39

Nasze Forum 39

Jesień przyszła, jak w piosence, i nie ma to rady. Zaczynamy dwunasty rok działalności uczelni. Kolejnych, tysiąc nowych studentów, powitamy oficjalnie 16 października w murach naszej uczelni. W tym liczną grupę studentów zagranicznych, około trzydziestu osób z Ukrainy. Czytelnicy gazety, na pewno zauważą, że jest to numer turecki. Piszemy o studentkach, które praktykowały w Turcji. Dr Arkadiusz Cieśliński zafascynowany kulturą turecką wspomina o swojej wizycie w zaprzyjaźnionym uniwersytecie w Bolu. Tureccy wykładowcy odwiedzili nasza uczelnię i Zamość. Za rok niechybnie przyjadą stamtąd również studenci. Swoją działalnością i kontaktami uczelnia niemal połączyła dwa kontynenty. Zachęcam studentów do korzystania z wymiany. Po takim wyjeździe do naszej uczelni wracają ci sami, ale nie tacy sami studenci. To są inni ludzie. Wyjeżdżają nieśmiali i zwykle bardzo zakompleksieni. Wracają pełni energii i nowych pomysłów na życie. Zapraszam do obejrzenia wystawy fotograficznej "Kraj czterech mórz". Może ona kogoś zachęci do wyjazdu.

Nowy rok akademicki to nowe wyzwania i obowiązki. Życzę wszystkim, studentom i pracownikom uczelni, żeby podobnie jak nasi informatycy z firmy Macrologic, byli zadowoleni z tego, czym się zajmują. Powodzenia. (Pobierz PDF)

Małgorzata Bzówka

Nasze Forum Nr 38

Nasze Forum 38

Spis treści: Więcej pieniędzy na stypendia. Sprawozdanie z prac zespołu badawczego projektu. "System przeciwdziałania powstawaniu bezrobocia na obszarach słabo zurbanizowanych". Badania i prezentacje. Pierwsze miejsce w kraju. WSZiA między politechniką a kul. Awansowaliśmy o trzy miejsca. TSA w Zamościu. Nie jesteś bezpieczny w sieci. Koniunktura gospodarcza Lubelszczyzny na tle europy. Największy sukces studentów. UNESCO – stan obecny i perspektywy w Polsce. Fizjoterapia po turecku. Informatycy to nie dinozaury. Nowe kierunki – nowe specjalności. 1000 zł dla przyszłego inżyniera. Prodziekan o komunikacji międzykulturowej. Nowy punkt kontaktowy w Nałęczowie. Nowa oferta. Spotkanie z profesor Hübner. Więcej niż sąsiedztwo. Dzień europy w  Zamościu. Wspieramy inicjatywy europejskie. Dziedzictwo kulturowe płaszczyzną dialogu - europejski rok dialogu międzykulturowego 2008. Lubimy Unię. Europe direct w 2007. Przedstawiciel WSZiA w polskiej akademii nauk. Dr Gerycz w  Wilanowie. Owieczka Dolly mistrzynią karate. Sesja studencka tuż-tuż. Zawody medyczne – zawodami przyszłości. Nasz dziekan w rządowej radzie. Finał projektu Equal. Misja w Stuttgarcie. 7 kilometrów od Jerozolimy. Krzysztof Zanussi. Studenci o komunikacji. Nowy kontrakt na 2008. Po finie belg. Fratres ponifices. Młodzi nadzieją podzielonego świata. Spotkanie z bogiem nad morskim okiem. XI Dzień Judaizmu. Nagroda od Katolickiego Radia Zamość. Co w szkole piszczy? Nasi karatecy najlepsi. O puchar rektora. Ilona wygrała po raz drugi. (Pobierz PDF)

Nasze Forum Nr 37

Nasze Forum 37

Czy znamy znaczenie słowa wolność? Co ono oznacza, w kontekście takich rocznic jak 11 Lisopada czy 13 Grudnia. Czy umiemy docenić fakt w jakim kraju żyjemy obecnie? Próbowali na to odpowiedzieć na łamach tego wydania studenci pierwszego roku z kierunku administracja. 13 grudnia, gdy wiozłam syna do szkoły, zapytał mnie dlaczego w "trójce" leci piosenka Kaczmarskiego "On natchniony i  młody był ...". 10-latek zaskoczył mnie swoim pytaniem. Czy w  zagonionym i  komercyjnym świecie mamy chwilę na tego typu releksje?

Koniec roku zwykle sprzyja podsumowaniom i  bilansom. Uczelnia skromnie i  bez specjalnych fanfar obchodziła 10 - lecie swojej działalności. Pracą uhonorowała swój mały jubileusz. Bo to w tym roku właśnie pojawiły się kolejne ważne dla studentów nowe inwestycje: Centrum Rehabilitacji i  Akademickie Centrum Hipoterapii. Oferta uczelni wzbogaciła się o nowe kierunki - pielęgniarstwo i budownictwo. Działania uczelni na rzecz rozwoju miasta i  regionu zostały docenione przez Radę Miejską Zamościa, wojewodę lubelskiego oraz prestiżowy magazyn ekonomiczny "Home&Market". Statuetki, nagrody, medale, gratulacje.

Tak, to był dobry rok. Oby kolejny nadchodzący 2008 nie był gorszy - czego sobie i Czytelnikom NF życzę. (Pobierz PDF)

Małgorzata Bzówka